Masopust v Třeboni

Třeboň má také svůj masopust. V sobotu 21. 2. 2015 bude v 10 h před Turistickým informačním centrem na Masarykově náměstí masopust zahájen. Koledu musí povolit starosta obce nebo města, v Třeboni paní starostka. Oslavy v Třeboni začínají svou novou tradici čtvrtým ročníkem novodobé historie.


Přijeďte do Třeboně a ubytujte se v apartmánech Bestrooms.cz, sami nebo s rodinou a dětmi. Vezměte s sebou masky a můžete se zúčastnit i soutěže o nejlepší masku. Nebo po ubytování v penzionu může začít krátká dovolená příjemnou podívanou na veselí masek. Proč nezačít dovolenou již ve čtvrtek a ochutnat zabíjačku v některé z restaurací?

Tradice je tradice a často vzniká neplánovaně. Před staletími určitě naši předci neplánovali, že jejich přirozená starost o hospodářství, domácí zvířata a nakonec i o děti, rodinu a nejbližší okolí bude připomínána jako Masopustní koleda nebo Maškarní bál.

Masopust je pohyblivý svátek, který se slaví přibližně na polovině dlouhého zimního postního období.
Mezi svátkem Tří králů (6. ledna) a velikonocemi se slaví masopust, svátek jídla a veselí před dalším dlouhým půstem v délce čtyřiceti dní. Termín masopustu je tedy počítán zpětně od velikonoc. Můžeme jej slavit od poloviny února až do začátku března.

Dříve býval slaven v každé vesnici a městě přesně ve stejné dny. Dnes bývá zvykem, že se vesnice domlouvají na termínu masopustního průvodu, nejviditelnější součástí oslav. Velmi často je důvodem chybějící hudba, důležitá součást sobotních průvodů a koled během dne. Samozřejmě i pokračováním veselí prostřednictvím masopustní taneční zábavy. Tak se může stát, že průvod chodí po vsi až po popeleční středě. Jiným důvodem bývá reprezentace masek z obce na některém z mezinárodních masopustních festivalů.

Prvním dnem je Tučný čtvrtek, den, kdy se mají všichni dobře najíst. Býval spojen se zabíjačkou a ochutnáváním masitých, tučných specialit. V sobotu, někde v neděli, chodívá dům od domu průvod masek. Koledníci tančí tance před domy a vybírají výslužku. Každá vesnice, někdy celá oblast, má své zvyky, které považuje za pravé a jedinečné právě pro ně. Někdy musí být v průvodu masky jako medvěd, kůň. Na Doudlebsku se tančí Růžičkový tanec, kdy tanečníci mají na vysokých kloboucích přesný počet papírových růžiček. Často 365, jako dnů v roce. Výslužka bývá snězena a vypita na taneční zábavě. Stane se, že se slaví až do úterý, kdy o půlnoci je masopust ukončen. Popeleční středa je začátkem poslední fáze půstu před velikonocemi. Ráno je možné ještě dojíst a dopít poslední zbytky oslav a v poledne se začíná prvním postním jídlem.
Jižní Čechy jsou jednou z bašt původních zvyků spojených s masopustem. Jen pár desítek kilometrů od apartmánů Bestrooms.cz je vzdáleno Doudlebsko. Zdejší vesnice dodržují tradice, které ani komunistická vláda nedokázala potlačit. Možná ani nechtěla. Maso, zabíjačka a pečivo chutnalo i jim. Samozřejmě vydatně zapité alkoholem.  Svými průvody jsou známé vesnice v okolí Borovan, Nových Hradů, Trhových Svin nebo Kaplice.